Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2009

Ήρθε η νίκη για την Α.Ε.Δ.Π. Άρτας

Ήρθε επιτέλους η νίκη για την ομάδα μας την 6η αγωνιστική επί του Αίαντα Οινιάδων. Μετά την ήττα από τους Φιλέλληνες Πέτα με 62-60 για την 5η αγωνιστική , ήρθε η νίκη επί του Αίαντα με 71-65.
Η ομάδα μας ξεκίνησε παρα πολύ καλά στο 1ο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 27-13. Ο Αίας πίεσε στο 2ο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας πίσω 6 πόντους (37-31). Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε και ο Αίας πάτησε γκάζι και βρέθηκε με την λήξη του δεκαλέπτου να είναι μπροστα 47-57. Η ομάδα μας βρισκόταν για άλλη μία φορά με την πλάτη στον τοίχο. Όμως , με ένα εκπληκτικο 4ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 24-8 κατάφερε να είναι αυτή που τελικά θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-13 , 37-31 , 47-57 , 71-65

Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2009

Νέα ήττα για την Α.Ε.Δ.Π. Άρτας

Νέα ήττα για την ομάδα μας στο πρωτάθλημα ΑΝΔΡΩΝ Α2 Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. από τον Άτλαντα Πρέβεζας με 45-57. Η ομάδα μας αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και επέτρεψε στον Άτλαντα να την φτάσει και να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 24-25. Στο 2ο ημίχρονο ο Άτλας πήρε μία διαφορά 7 πόντων από την αρχή που κατόρθωσε μάλιστα να την αυξήσει στα τελευταία λεπτά για να φθάσουμε στο τελικο 45-57.

Η ομάδα μας βρίσκεται στη τελευταία θέση της Βαθμολογίας , έχοντας 4 ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2009

Τρία στα τρία ήττες για την Α.Ε.Δ.Π. Άρτας

Τρία στα τρία ήττες για το Ανδρικό τμήμα της ομάδας μας. Μετά την κακή εκκίνηση του Πρωταθλήματος της Α2 Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. με τις ήττα στο Αιτωλικό με 62-49 και την απογοητευτική εμφάνιση στην Άρτα και την ήττα από τον Αχιλλέα Νεοχωρίου με 43-65, ακολούθησε η 3η διαδοχική ήττα στο Καναλάκι από την τοπική ομάδα. Το Καναλάκι πιο ποιοτική ομάδα από τις 2 προηγούμενες αλλά και η ομάδα μας εμφανίστηκε πολύ καλήτερη. Κατάφερε να κάνει ένα σερί 7-0 στην αρχή του παιχνιδιού αλλά το Καναλάκι απάντησε με ένα σερί 13-0. Η ομάδα μας βρισκόταν κοντά στο σκορ σε όλο το 1ο ημίχρονο. Όμως , στο 3ο δεκάλεπτο το Καναλάκι "πάτησε γκάζι" και κατάφερε να φτάσει την διαφορά στους 25 πόντους. Η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει στο 4ο δεκάλεπτο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ροκανίσει την διαφορά στους 16 πόντους

Α.Ε.Καναλακίου : Πανίδης 2 , Κιτσάκης 6 , Καούρης 2 , Στύλος 25(2) , Γούλας 29(4), Ζέρβας , Ροντογιάννης , Φαναρίσιος , Παππάς , Μπόχτης , Βασιλειάδης 18(2), Γείτονας.

Α.Ε.Δ.Π. Άρτας: Μπιστιντζιάνος 2 , Μάνθας 9(1) , Βασιλείου 10(2) , Λάμπρου 2 , Τρίμπος , Βαγγέλης 11(1) , Τσουμάνης 13 , Κεφάλας 8 , Χήρας , Παπαχρήστου 9(1) , Κρίκας 2.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13 , 38-31 , 64-44 , 82-66.